Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego

Pięknie położone, z wieloma wyspami Jezioro Wulpińskie było od lat niewykorzystanym żeglarsko akwenem. Jednym z pierwszych działań Stowarzyszenia Tomaszkowo było zorganizowanie imprezy żeglarskiej, która to zmieni. Pierwsze regaty zostały zorganizowane w dniu 5 lipca 2008 roku. Nazwa regat nawiązuje do tradycji Błękitnej Wstęgi Atlantyku przyznawanej od 1860 r. do 1990 r. dla statku, który w najkrótszym czasie pokona Ocean Atlantycki. Symbolem nagrody była niebieska wstęga mocowana na szczycie masztu najszybszego statku. Żeglarze często sięgają do tej pięknej tradycji urządzając zawody żeglarskie. W naszych zawodach poza wyścigami w poszczególnych klasach od lat jest rozgrywany wyścig główny o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego dla najszybszej jednostki biorącej udział w zawodach.

Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego na stałe wpisały się w kalendarz najciekawszych imprez naszej gminy i są bardzo popularne wśród żeglarzy i kibiców. Ciekawy jest przekrój jednostek pływających biorących udział w regatach: od najstarszych zabytków po najnowocześniejsze regatowe „wydmuszki”. Ważna jest wspólna zabawa i rywalizacja. Nad bezpieczeństwem czuwają tradycyjnie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pluskach. Przy organizacji regat korzystamy z pomocy gminy Stawiguda i właściciela Hotelu Marina Club w SIle.

Dzięki regatom jezioro Wulpińskie ożywa. Mieszkańcy miejscowości leżących nad brzegiem jeziora i turyści zbierają się na brzegu i obserwują rywalizację na wodzie. Wraz z uczestnikami zawodów sportowych przybyły ich rodziny i bliscy. Regatom od lat towarzyszą koncerty znanych solistów i zespołów. Przez te lata gościliśmy najwybitniejszych twórców szant: Jerzego Porębskiego, Grzesia „GooRoo” Tyszkiewicza, Andrzeja Koryckiego z Dominiką Żukowską, Ryszarda Muzaja, Marka „Siurawę” Szurawskiego i Ryszarda Muzaja, Stare Dzwony. Występowały na naszej scenie zespoły rockowe: zespół lekarski Pain Killers i znany olsztyński zespół K.O.M.P. Koncertował też chór Konsonans i mistrz harmonijki ustnej M. Obijalski z zespołem. Regatom zawsze towarzyszy ognisko i wspólna zabawa, a żeglarze i goście obiecują, że wrócą tu ponownie.

Każde regaty mają swoją wyjątkową historię. Warto zajrzeć do archiwum regat.

Archiwum regat

Jedenaste regaty za nami. Posiadaczem Błękitnej Wstęgi Jeziora Wulpińskiego został Norbert Nowicki, któremu pomogła załoga w składzie Krzysztof Krawczyk i Daniel Światowski. Cały cykl regat i Puchar Wójta Gminy Stawiguda zdobył Mirosław Wawryk z załogą Maciej Chojnicki i Sławomir Piech. Warunki były ekstremalnie trudne. Fale dochodziły do 0,8 metra, a wiatr w ciągu kilku chwil osiągał nawet 8-10 st. w skali Beaufforta.

Układ wysp na jeziorze Wulpińskim sprawia, że te gwałtowne uderzenia wiatru przychodzą z różnych kierunków. Żeglarze popisali się niezwykłymi umiejętnościami skoro w takich warunkach doszło tylko do jednej wywrotki. Wielkie podziękowania należą się strażakom z Plusek, którzy co roku zapewniają bezpieczeństwo na naszych regatach  i którzy błyskawicznie postawili łódkę i doprowadzili ja do stanu używalności. W tym roku widowisko było szczególnie warte obejrzenia. Wieczorem w sobotę uczestnicy zawodów i liczni goście oraz mieszkańcy bawili się przy znakomitej muzyce i przy grillu i przy ognisku. Zapraszamy za rok i liczymy na włączenie się do organizacji regat stowarzyszenia z Majd i z Dorotowa. Piękne nowe pomosty w tych miejscowościach zachęcają do ich wykorzystania.

Zakończyły się kolejne jubileuszowe X Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego i II Otwarte Mistrzostwa Gminy Stawiguda w Siatkówce Plażowej zorganizowane w dniach 1-2 lipca 2017 r. przez nasze Stowarzyszenie, Pogoda niestety nie dopisała, było sztormowo i zimno. Dopisali za to uczestnicy zawodów i kibice. W niezwykle trudnych warunkach zostały rozegrane dwudniowe regaty, w których wystartowało 10 jednostek, a regaty ukończyło sześć z nich. Załogi liczące od 3 do 5 osób rywalizowało przy bardzo wysokiej fali i porywistym wietrze. Jezioro Wulpińskie jest znane z bardzo zmiennych wiatrów ale nikt się nie spodziewał tego co wiatr wyczyniał w sobotę w pierwszym dniu regat. Uderzenia wiatru były niezwykle gwałtowne nadchodziły z różnych kierunków. Po niebezpiecznej wywrotce wykazali się ratownicy: strażacy z Plusek tradycyjnie asekurujący regaty i Pan Krzysztof Maguda, którym w tym miejscu bardzo dziękujemy. Start w takich warunkach, gdy wiele innych zawodów zostało odwołanych, świadczy o tym, że nasze regaty są znane i cenione przez żeglarzy. Mimo zimna i niezwykle silnego wiatru dopisała frekwencja. Wraz z uczestnikami zawodów sportowych przybyły ich rodziny i bliscy. Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego i klasyfikacje generalną regat wygrała załoga z Olsztyna jachtu BEPRO POL-7 w składzie Jacek Grabiński, Waldemar Porwal i Rafał Dziekan. Drugi był jacht klasy MICRO ze sternikiem Mirosławem Wawrykiem, Jackiem Baszkiwiczen, Sławomirem Piechem i Maciejem Chojnickim. Trzecie miejsce zajęła załoga jachtu klasy omega – Lola z załogą Krzysztof Krawczyk, Norbert Nowicki i Iwona Huszcza. Dalsze miejsca zajęli Krzysztof Jachimowicz (Hania)i ex equo Piotr Suchecki (Mariner 20) i Jerzy Dobrzański (Tradycja). Zwycięzcy otrzymali puchary, a uczestnicy pamiątkowe medale.
Wieczorem olbrzymim zainteresowaniem cieszył się koncert znanego zespołu lekarzy The Painkillers. Skupił wiele osób, oprócz mieszkańców, zawodników i kibiców także fanów tego zespołu z Olsztyna. Realizowane zawody połączone z koncertem wpisują się w kalendarz najciekawszych imprez naszego regionu. Dziękujemy sędziom Barbarze Puchalskiej (siatkówka) i Mirosławowi Kozakowi (regaty) oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie zawodów. Dziękujemy zespołowi The Painkillers za doskonały koncert i uświetnienie naszej imprezy

Za nami kolejne IX Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego. Nasza impreza od dziewięciu lat zachęca żeglarzy do korzystania z tego ciekawego akwenu położonego tak blisko Olsztyna. Liczne wyspy i zmienne wiatry sprawiają, że żeglowanie jest niezwykle atrakcyjne. Do tegorocznych regat zgłosiło się 17 załóg. W tym roku żeglarze musieli się wykazać wyjątkowo dużymi umiejętnościami. Sprawił to silny wiatr dochodzący w sobotę w porywach do 6o B. Przy tym wietrze konieczna była wielka koncentracja i błyskawiczne reagowanie na ciągłe zmiany kierunku i siły wiatru. W tych warunkach rozegrane zostały 4 wyścigi. W niedzielę z uwagi na załamanie pogody i deszcze rozegrany został tylko jeden ale najważniejszy długodystansowy wyścig o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego. W klasie T1 zwyciężyła załoga Bogdana Kuli przed Kazimierzem Sienkiewiczem i Piotrem Sucheckim. W klasie T2 triumfował Krzysztof Jachimowicz, przed Tymoteuszem Wawrykiem i Robertem Boehnke, w klasie T 3 zwyciężył Paweł Kopczyński, drugi był Jacek Grabiński, a trzeci Tomasz Molga. Klasa Omega to zwycięstwo Tadeusza Jachimowicza przed Marcinem Wesołowskim i Krzysztofem Krawczykiem. Wśród jachtów sportowych bezkonkurencyjny był Bartek Łabanowski, który wygrał z Piotrem Brzozowskim i Zbigniewem Błockim. Po wszystkich wyścigach klasyfikacje generalną wygrał Pawel Kopczyński przed Jackiem Grabińskim i Tomaszem Molgą. Błękitna Wstęgę Jeziora Wulpińskiego zdobył Jacek Grabiński. Równocześnie z regatami odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Gminy Stawiguda w Siatkówce Plażowej. Uroczyste zakończenie regat i turnieju miało miejsce w hoteli Marina Club & SPA Po uroczystości ogłoszenia wyników i rozdania nagród odbył się fantastyczny koncert szantowy Ryszarda Muzaja. Dziękujemy sponsorom bez których zorganizowanie regat nie byłoby możliwe. Jak co roku największej pomocy udzieliła nam Gmina Stawiguda. Mogliśmy liczyć także na pomoc Hotelu Marina Club & SPA i pomoc firmy ”Na Wiatr”. Nieocenionej pomocy udzielili nam strażacy z OSP w Pluskach od lat zabezpieczający regaty. Dziękujemy Karczmie w Stodole z Tomaszkowa za zapewnienie cateringu.

W dniach 27-28.06.2015 r.odbyły się VIII Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego. Żeglarze dopisali. Rozegranych zostało 6 wyścigów krótkich oraz długodystansowego o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego. W sobotę zagrał nam znakomity zespół lekarzy PAIN KILLERS, a w niedzielę po uroczystości ogłoszenia wyników ( tawerna hotelu Marina Club & SPA) wystąpił z szantami Andrzej Korycki i Dominika Żukowska. Naszą imprezę wspiera GOK w Stawigudzie, Gmina Stawiguda i Hotel Marina Club & SPA.

Zakończyły się przeprowadzone w dniach 7-8 czerwca 2014 r  VII Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego 2014. Dopisała żeglarska pogoda i uczestnicy. W regatach wzięło udział 17 załóg. Odbyło się 7 wyścigów (2 najgorsze rezultaty były odrzucane) i wyścig główny o Błękitną Wstęgę. W klasie T1 zwyciężyła załoga jachtu Hania ze sternikiem Krzysztofem Jachimowiczem, w T2 zwyciężył Bartek Łabanowski, w klasie T3 Bogdan Kula (jacht Esculap).  w klasie omega Maciej Wesołowski. W niedzielnym wyścigu głównym Błękitną Wstęgę zdobyła załoga Wojciech Chomik i Wojciech Przyłęcki (49 ER). Sędzią głównym zawodów była Alicja Ślipy.
Tradycyjnie naszej imprezie towarzyszyły wspaniałe koncerty: W sobotę wystąpił zaprzyjaźniony zespól lekarzy „PAINKILLERS” poprzedzony koncertem chóru KONSONANS działającego przy naszym Stowarzyszeniu. Natomiast w niedzielę prawdziwy rarytas: koncert zespołu szantowego „STARE DZWONY” i Dominiki Żukowskiej. Wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny.
Regaty zabezpieczali strażacy z OSP Pluski i nasz „komandor” Robert Szklanny z załogą korzystający z łodzi motorowej użyczonej przez Hotel Marina Golf Club. Bardzo dziękujemy – czuliśmy się bezpieczni. Dziękujemy także wszystkim osobom, które pomogły w organizacji imprezy. Szczególne podziękowania kierujemy do Doroty i Mariusza Bogackich, Jacka Bohdanowicza, Krzysztofa Magudy, Norberta Nowickiego. Mieliśmy pomoc ze strony GOK w Stawigudzie i Gminy Stawiguda. Relację telewizyjną z regat można obejrzeć tu.

Kolejne już szóste regaty o Błękitną Wstęgę Jez. Wulpińskiego za nami. Dopisała pogoda, gorzej było z wiatrem. Nie zawiedli żeglarze i kibice wśród których nie zabrakło mieszkańców Tomaszkowa Dorotowa, Majd i Kręska, gorąco dopingujących z brzegu swoich faworytów. Atmosferę podgrzewał fachowy komentarz Pana  Henryka Maląga. Zgłosiło się 17 załóg. Podczas 2 dni zawodów udało się rozegrać 6 wyścigów (trójkąt śledź) liczonych do klasyfikacji generalnej w poszczególnych klasach i główny wyścig długodystansowy o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego. To upragnione dla rywalizujących żeglarzy trofeum to znak rozpoznawczy najszybszego jachtu na jeziorze Wulpińskim (do następnych regat). Na brak emocji, kibice zgromadzeni na molo nie mogli narzekać. Pamiętając o widzach sędzia główny regat Pani Alicja Adamiec Ślipy jedną boję ustawiła w pobliżu mola na Wulpinku, by załogi mogły popisać się swymi umiejętnościami brawurowo halsując między molem a boją. W sześciu  rozegranych wyścigach w klasie T1 triumfował Tadeusz Jachimowicz, przed Krzysztofem Jachimowiczem i Jerzym Dobrzańskim; w klasie T 2  bezkonkurencyjny był Tomasz Molga, przed Bogdanem Kulą i Mirosławem Wawrykiem. Klasę T3  wygrał Michał Puliński, druga była załoga Marka Mikuśkiewicza, trzecia Krzysztofa Łabanowskiego. W klasie T4 triumfował Bartek Łabanowski, który wyprzedził Radosława Mystkowskiego i Tomasza Żółtowskiego. Bezkonkurencyjna w klasie OPEN była załoga Jacka Bohdanowicza na DeZecie. Wyścig o Błękitną Wstęgę jeziora Wulpińskiego wygrał jak przed rokiem Bogdan Kula na jacie Eskulap przed Krzysztofem Jachimowiczem (Hania) i Bartkiem Łabanowskim (Laser). Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, a zdobywcy Błękitnej Wstęgi Jeziora Wulpińskiego ponadto pobyt w spa w hotelu Marina Golf Club. Rozegrany został turniej siatkówki plażowej, w którym zwyciężył Michał Schubert i Marek Tkaczyk przed Tadeusz Konrad i Karol Cimoch i Agatą Wilczek i Darkiem Wilczkiem. W sobotę wieczór mieliśmy koncert szantowy w wykonaniu  Grzegorz „GooRoo” Tyszkiewicz (wokal, gitara), Łukasz Zięba (skrzypce). Koncert był rewelacyjny, a zabawa trwała do późnej nocy. Gmina Stawiguda, jak co roku wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury udzieliła nam wydatnej pomocy przy organizacji tych zawodów. Podczas drugiego dnia sprawną akcją ratunkową po wywrotce omego popisali się strażacy z OSP Pluski, którzy tradycyjnie zabezpieczali imprezę. Dużą pomoc uzyskaliśmy też z nowo wybudowanego 5 gwiazdkowego hotelu Marina Golf Club, którego właściciele ufundowali nagrody dla załogi najszybszego jachtu – zdobywcy Błękitnej Wstęgi Jeziora Wulpińskiego.

W dniach 30 czerwca – 1 lipca 2012 r. odbyły się V Regaty o Błękitną Jez. Wulpińskiego. Regaty stały się już wizytówką naszego Stowarzyszenia. Gmina Stawiguda, jak co roku wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury udzieliła nam wydatnej pomocy przy organizacji tych zawodów. Podkreślić należy, że atmosfera tej imprezy jest wyjątkowa. Spotykają się tu żeglarze, miłośnicy żeglarstwa, turyści, mieszkańcy Tomaszkowa i okolicznych miejscowości, głównie Dorotowa, Majd i Kręska.
W pierwszym dniu zawodów, przy pięknej słonecznej pogodzie i przy bardzo silnym wietrze, wystartowało 19 załóg, ale ukończyło tylko 13. Pomoc strażaków z OSP Pluski, którzy zabezpieczali imprezę okazała się bardzo potrzebna. Licznie zebrani widzowie podziwiali więc nie tylko walczących na wodzie żeglarzy ale też sprawną pomoc strażaków po wywrotkach łodzi.
W pięciu rozegranych wyścigach w klasie T1 triumfowali sternicy Bartek Łabanowski przed Piotrem Bakunem i Kazimierzem Sienkiewiczem, w klasie T2 bezkonkurencyjny był Piotr Molga przed Mirkiem Wawrykiem i Krzysztofem Łabanowskim, w klasie T3 zwyciężył Bogdan Kula, drugi był Krzysztof Jachimowicz, trzeci Krzysztof Maguda. W klasie omega tylko dwie jednostki ukończyły zawody i zostały sklasyfikowane. Najszybciej na mecie zameldował się Jarek Kula przed Jerzym Dobrzańskim. Pierwszy dzień imprezy to nie tylko regaty. Na nowym boisku do siatkówki plażowej 7 drużyn przy aplauzie publiczności rywalizowało o puchar Prezesa Stowarzyszenia Tomaszkowo. Późny wieczór był zarezerwowany dla zespołu K.O.M.P. Koncert był rewelacyjny, a zabawa trwała do późnej nocy.
Niedziela przywitała uczestników gwałtowną burzą i ulewnym deszczem. Planowane dwa wyścigi nie mogły się w tych warunkach odbyć. Pogoda w południe znacznie się poprawiła i można było rozegrać najważniejszy długi wyścig o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego. Chociaż wiatr wiał bardzo słabo, to walka o „Wstęgę” była zacięta. Najszybszym jachtem i zwycięzcą wyścigu został jacht „Eskulap” ze sternikiem Bogdanem Kulą i załogantem Andrzejem Lachowskim. Tradycji żeglarskiej stało się zadość i sternik zwycięskiego jachtu w ubraniu wylądował w wodzie. Bogdan Kula odebrał puchar ufundowany przez Wójta Gminy Stawiguda i nagrodę główną czyli Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego. Jako zwycięzca ma prawo zawiesić ją na topie masztu swojego jachtu – najszybszego w sezonie 2012. Sędzią głównym zawodów była Pani Alicja Adamiec Ślipy, której pomagali: znany i doświadczony żeglarz, uczestnik wielu regat Pan Wojciech Ślipy oraz Pan Marek Makosiej. Sędziom dziękujemy za sprawne przeprowadzenie zawodów. Z powietrza zdjęcia żeglarzom wykonywał Pan Zbigniew Bosek (www.zlotuptaka.pl), a TVP Olsztyn zamieściła w dniu 1.072012 r. relację z imprezy.

Przy bardzo silnym wietrze i momentami ulewnym deszczu w dniu 2.07.2011 r rozegrane zostały już po raz czwarty Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego organizowane przez Stowarzyszenie Tomaszkowo. Wystartowało 21 załóg. Regaty z uwagi na wyjątkowo trudne warunki dostarczyły uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Z pewnością zapadną w pamięci załodze jednej z omeg, która wskutek nagłego podmuchu wiatru wywróciła się przy zwrocie przez rufę. Rekompensatą za trudy rozegranych w deszczu regat były w sobotę wieczorem występy zespołów szantowych. Znakomity koncert dał zespól z Unieszewa i olsztyński zespół M. Obijalskiego grający na harmonijkach ustnych. Entuzjazm licznej publiczności wywołał występ miejscowego zespołu Konsonans. Bogdan Kula przygotował z tym zespołem wyjątkowy program, który porwał zgromadzoną publiczność. Następnego dnia deszczu już nie było ale wiało nadal bardzo porządnie. Rozegranych zostało przez sobotę i niedzielę 5 wyścigów zaliczanych do klasyfikacji generalnej oraz w niedzielę długodystansowy wyścig główny o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego, który wyłonił najszybszy jacht na naszym jeziorze. W regatach w najliczniej obsadzonej klasie omega bezkonkurencyjny był Arkadiusz Sendlewski, drugi był Marian Sadowski, a trzeci Aleksander Dusyn. W klasie jachtów kabinowych pow. 6,50 (T-1) zwyciążył Tomasz Malewski, w klasie T2 Piotr Molga, a w klasie T3 Michał Puliński. Jednak najszybszym jachtem regat i zdobywcą tegorocznej Błękitnej Wstęgi Jeziora Wulpińskiego został Krzysztof Domański. na katamaranie JS Media. W ten sposób obronił tytuł najszybszego jachtu na jez. Wulpińskim zdobyty w ub. roku. Przed zakończeniem imprezy odbyło się losowanie upominków ufundowanych przez firmę Vencor. Po niej zostały ogłoszone wyniki regat i zostały wręczone zwycięzcom puchary i dyplomy. Organizatorzy dziękują Ochotniczej Straży Pożarnej w Pluskach i Panu Adamowi Marcinowskiemu za pomoc przy zabezpieczaniu imprezy, firmie Vencor za ufundowanie upominków, zespołom za znakomite występy na scenie, sędziom, żeglarzom i widzom za znakomitą oprawę zawodów.

Na osiedlu Wulpinek w Tomaszkowie grupa entuzjastów żeglarstwa ze Stowarzyszenia „Tomaszkowo” w sobotę 27.06.2009 r. zorganizowała po raz drugi Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego. Bezkonkurencyjne na trasie regat były jachty kabinowe. Spośród 20 załóg uczestniczących w zawodach pierwszy w swojej klasie i w rywalizacji o Błękitną Wstęgę był jacht Wiki i jego sternik wielokrotny mistrz Polski Jan Jakowicki z Harcerskiej Stanicy Wodnej w Olsztynie. Jego młodszy kolega z tego samego klubu Arkadiusz Sendlewski na jachcie „Mr Piach” był drugi. Trzecie miejsce zajął Bogdan Kula na jachcie „Esculap” reprezentujący Stowarzyszenie „Tomaszkowo”. Zdobywca Błękitnej Wstęgi z ub. roku Jan Pączyński w rywalizacji jachtów kabinowych był czwarty. W klasie Omega zwyciężył Adam Zieliński, przed Jerzym Dobrzańskim i Tadeuszem Jachimowiczem. W kategorii Open najszybszy był Wojciech Golossek (420) przed Adamem Pętlakiem (L`Equipe) i Krzysztofem Burdalskim (Fin). W kategorii katamaranów zwyciężył Wojciech Żółtowski.
Kibice na brzegu mieli także niesamowite emocje, gdyż przebieg regat i obowiązujące zasady rywalizacji na bieżąco komentował znany żeglarz Piotr Pętlak. Regaty wpisały się w cykl obchodów rocznicowych związanych z 660- leciem powstania Tomaszkowa. Nagrody wręczali wójt i przewodnicząca Rady Gminy Stawiguda. Po uroczystości wręczenia nagród żeglarze i kibice spotkali się na wspólnej biesiadzie przy ognisku i szantach.”

W dniu 5.07.2008 r. w Tomaszkowie na jez. Wulpińskim odbyły się zorganizowane przez Stowarzyszenie Tomaszkowo Pierwsze Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego. Pogoda podczas regat była znakomita, atmosfera regat również. Zawody zostały rozegrane przy b. silnym wietrze 4 – 5 w skali Beauforta. Na starcie imprezy stawiło się aż 19 załóg jachtów, w tym jachty wielomasztowe (DZ), katamarany, jachty wyczynowe (w tym klasy olimpijskie FINN i 470) oraz stawiły się aż 4 załogi wioślarskie na łodziach wyczynowych. Kilka jednostek zostało specjalnie przewiezionych na jez. Wulpińskie na tę imprezę. W regatach wzięły udział 62 osoby. Kilkakrotnie więcej obserwowało ich zmagania z brzegu jeziora i nowo wybudowanego pomostu. Taka liczba uczestników stawia regaty wśród największych imprez żeglarskich w pow. olsztyńskim. Jednostki te poza klasyfikacją generalną o „Błękitną Wstęgę” rywalizowały w swoich klasach. Nad bezpieczeństwem czuwali m.in. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pluskach. Ich pomoc okazała się bardzo potrzebna, gdyż przy silnym wietrze zdarzyło się kilka wywrotek. Podczas akcji ratunkowej strażacy wykazali się profesjonalizmem i poświęceniem.

Po pasjonującej walce Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego zdobył Bogusław Pączyński i Stefan Tkaczyk z Dorotowa na jachcie „Nikita”.  Drugie miejsce w wyścigu o Błękitną Wstęgę zajął Wojciech Niczyporowicz na jachcie „Regatowy Gabinet Ginekologiczny” samodzielnie skonstruowanym i wykonanym, trzecie  Wojciech Żółtowski na katamaranie Kat 2142, czwarte Henryk Choroszczucha na Omedze „Pol 94”, piąte Jerzy Dobrzański na Omedze „Tradycja”. W klasyfikacji generalnej jachtów sportowych pierwsze miejsce zajął Jarosław Kula na Finnie; w klasie jachtów wielokadłubowych wygrał Wojciech Żółtowski na katamaranie Kat 2142; w klasie jachtów wielomasztowych zwyciężył Jacek Bohdanowicz na DZ; wśród jachtów turystycznych pierwsze miejsce zajął Bogusław Pączyński na jachcie Nikita,

Wioślarze na łodziach wyścigowych dali pokaz walki do ostatniego metra. Wygrał na skiffie wicemistrz Europy z 1997 r. z Monachium Andrzej Śmieszny. W zawodach wioślarskich brał udział Włodzimierz Gregorowicz członek 4 osobowej załogi, która w 2002 r. na łodzi wioślarskiej pokonała Bałtyk. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i puchary ufundowane przez Stowarzyszenie Tomaszkowo i puchary Przewodniczącej Rady Gminy Stawiguda.