Stowarzyszenie Tomaszkowo

Klub Podróżnika - wycieczka
wtorek, 17 maja 2016 00:00

W dniu 14 maja 2016 r. Klub Podróżnika zorganizował pierwszą wycieczkę po Warmii z Panią przewodnik Urszulą Bełza. Pierwszym celem była przepiękna bazylika w Dobrym Mieście. Mało kto wie, że jest znacznie większa i efektowniejsza od katedry w Olsztynie. A to przecież tak blisko. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Termy Warmińskie i Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim. Nie udało się zwiedzić muzeum, gdyż bez uprzedzenia zostały zmienione godziny otwarcia. Zainteresowanie klubowiczów przerosło wszelkie oczekiwania - autokar był pełen. Kilka osób srodze się zawiodło licząc na to że z powodu złej pogody niektórzy zrezygnują. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i żądni nowych wyzwań turystycznych.

Ula Dobrzańska

ARCHIWUM:

sezon 2015/2016

W naszej III już edycji Klubu Podróżnika odbyło się już 6 spotkań. Rozpoczął je kulturoznawca ks. Krzysztof Niedałtowski (w dn. 22.10.2015 r) tematem: Iran od starożytnej Persji do Irańskiej rewolucji. O swoich podróżach po Kubie w listopadzie opowiadała Pani Monika Drążewska. Ekwador - Indianie Huorani to temat kolejnej pasjonującej opowieści tym razem w grudniu naszym gościem był Tomasz Raczyński.  W styczniu „podróżowaliśmy” z panią Małgorzatą Wiśniewską po Maroku,a w lutym (18.02.2016)  Klub gościł Państwa Dramińskich, pasjonatów nurkowania i fotografii podwodnej, którzy przedstawili w Klubie przepiękne zdjęcia ze swoich podwodnych eskapad. W dn. 17 marca  „wybraliśmy się” do Japonii. O swojej ojczyźnie, o różnicach kulturowych między Japończykami i Europejczykami opowie nam urodzony w Kobe, mieszkający w Polsce 8 lat PAN YOICHI IIDA. Kulinarna niespodzianka była nie tylko smacznie ale także - zgodnie z tradycją japońską – przepiękna. W dniu 14 kwietnia odbyło się ostatnie w 3 edycji spotkanie w Klubie Podróżnika, który poprowadziła Pani przewodnik Urszula Bełza. Tytuł spotkania NASZA WARMIA. Podczas spotkania zaproponowaliśmy wycieczkę po pięknych zakątkach Warmii. Wybór padł na Lidzbark Warmiński. Wyjazd z panią przewodnik w dniu 14 maja 2016 r. ok. godz. 9 powrót ok. godz. 17.


sezon 2014/2015

Tak jak w poprzednim sezonie spotkanie Klubu Podróżnika odbywają się raz w miesiącu od października do kwietnia. zazwyczaj w czwartki w świetlicy w Tomaszkowie.  Pierwsze spotkanie z kolejnym sezonie istnienia Klubu Podróżnika odbyło się w dn. 15 października 2014. O Teneryfie opowiedzieli urodzona tam Paula Garcia Ascanio i Jakub Bartoszewicz. W dniu 6 listopada 2014 spotkaliśmy się z Barceloną Gaudiego na spotkaniu z Anną i Przemysławem Burzyńskimi, a w dniu 4 grudnia 2014 podróż przez Panamę, Gwatemalę i Kostarykę przedstawili Beata Szlezyngier-Jagielska i Tomasz Jagielski, autorzy książki „Podróże z obiektywem – Ameryka Środkowa”. Wspaniałą prezentację o Papui Nowej Gwinei przedstawił w dniu 22 stycznia 2015 r. werbista Ojciec Wiesław Dudar podczas czwartego z w tym sezonie spotkania Klubu Podróżnika. W. Dudar pracował Papui Nowej Gwinei jako misjonarz przez 4 lata. Poznał język neomelanezyjski (mieszanka europejskich), ludzi, ich zwyczaje i kulturę. Dotarł w miejsc niedostępnych dla turystów. Podczas naszego spotkania przedstawił ten egzotyczny kraj z punktu widzenia osoby tam mieszkającej. Opowieść była niezwykle barwna i ilustrowana wieloma zdjęciami i anegdotami. Tradycyjnie przygotowany został według przepisu naszego gościa egzotyczny poczęstunek. Choć nie było specjalnej reklamy tego spotkania zabrakło miejsc w naszej wiejskiej świetlicy. Za mały okazał się parking i pobliska ulica, by pomieścić pojazdy przybyłych gości. O. Wiesław Dudar jest od 5 lat Dyrektorem Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie i podczas spotkania zaprosił do odwiedzenia istniejącego od 50 lat najstarszego kościelnego Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie, w którym można zobaczyć egzotyczne zwierzęta i setki przedmiotów przywiezionych przez misjonarzy z całego świata. Kolejne piąte spotkanie “Sushi, karaoke i kimona – zamieszkaj w Tokio” odbyło się w dn. 26 lutego 2015 r.w świetlicy w Tomaszkowie. O swoim kilkumiesięcznym pobycie w Japonii – głównie w  Tokio i okolicach opowiedzieli Iwona i Michał Schubert. Te kilka miesięcy pozwoliło spojrzeć na Japonię jakiej nie pozna turysta spędzający tu kilka czy kilkanaście dni. Przedstawienie niezwykłej kultury, zwyczajów wywołało olbrzymie zainteresowanie. Świetlica w Tomaszkowie po raz kolejny z najwyższym z trudem pomieściła zainteresowanych. Powodzeniem cieszyły się bardzo smaczne japońskie potrawy. Z kolei VI spotkanie “Śladem szeptu amazońskiego potoku” odbyło 19 marca 2015 r. O swojej fascynacji Ameryką Południową, a szczególnie dorzeczem Amazonii opowiadał znany podróżnik Stefan Czerniecki. Pan Stefan to dziennikarz-fotoreporter, autor wielu książek i twórca programu "Za siódmą górą" w TV Republika. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową naszego Gościa www.czerniecki.net. W piątek 17 kwietnia 2015 r. w świetlicy Tomaszkowie odbyło się ostatnie spotkanie II edycji KLUBU PODRÓŻNIKA. Była to podróż nie tylko w przestrzeni ale przede wszystkim w czasie – bowiem temat spotkania to "Podróżowanie w czasach PRL-u". O swej podróży opowiedziała założycielka klubu Urszula Dobrzańska oraz jego sympatycy Teresa i Zbigniew Sugajscy. Dodatkowe smaczki tego spotkania to nie tylko slajdy wyświetlane pożyczonym (nb od księdza Piotra Srogi) rzutnikiem na oryginalny ekran tzw. „perełkowy” ale również akcesoria turystyczne z tamtych czasów  specjalnie przywiezione przez klubowiczów : między innymi materac dmuchany, stare aparaty fotograficzne, kochery, niezbędniki itp. Na zewnątrz świetlicy blask odrestaurowanej Syrenki zwabił uczestników spotkania. Sesja zdjęciowa przerwana została padającym deszczem. Pogoda nie dopisała ale i tak nie obyło się bez pieczenia kiełbasek przy ognisku, na stole zaś królował bigos, ogórki kiszone, pasztet i swojski chleb. Hitem była oranżada pita ze szklanek. A dzięki pomysłowości klubowiczów nie zabrakło bloku czekoladowego, murzynka i wafelków. Można było zobaczyc również konserwę turystyczną i paprykarz szczeciński ale to były tylko ozdobniki przy tej obfitości potraw. Muzyczna oprawę tego wyjątkowego spotkania zapewnił Mirosław Wawryk, który w listopadzie 2013 r. był pierwszym prelegentem Klubu Podróżnika. Przyniósł płyty winylowe i gramofon, którymi cudownie dopełnił to ostatnie spotkanie II edycji Klubu Podróżnika. Również oprawa graficzna tego spotkania, jak zwykle przygotowywana przez Ewelinę Sugajską była nie tylko historyczna (odtworzone hasła z czasów PRL-u) ale bardzo dowcipna.

W drugim sezonie 2014-2015 odbyło się 7 spotkań. Naszym spotkaniom zwyczajowo towarzyszy pokaz filmów i zdjęć z podróży oraz poczęstunek złożony z egzotycznych potraw i napojów. Niesamowite często mrożące krew w żyłach opowiadania podróżników wywołują żywe reakcje uczestników i liczne dyskusje. Tomaszkowo i Klub Podróżnika staje się "oknem na świat" - trafia do słuchaczy, pobudza wyobraźnię i mobilizuje do podróży i zwiedzania. Mieliśmy z ub. roku m.in. relacje z pielgrzymki do Santiago de Compostella, z rajdu motocyklowego po Sri Lance, poznawaliśmy przyrodę Islandii, żeglowaliśmy po Karaibach, wędrowaliśmy po Peru, słuchaliśmy opowieści o podróży po pięknych lecz szokujących Indiach i po Amazonii. Wspominaliśmy jak wyglądały podróże w czasie PRL-u Każde spotkanie to kolejna opowieść i zadziwiające spotkanie z inną kulturą, zwyczajami, z inną kuchnią. To relacja z przeżyć, które stały się udziałem naszych gości. Zapraszamy i zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach Klubu Podróżnika.

Na zakończenie spotkania wszczyscy obecni usłyszeli zapewnienie, że  organizatorki : Ula Dobrzańska (Stowarzyszenie Tomaszkowo) i  Ewelina Sugajska(Gminny Ośrodek Kultury w Sawigudzie) myślą już o kolejnej III już edycji spotkań, które rozpoczną się tradycyjnie w październiku. Do zobaczenia!

sezon 2013/2014

Tomaszkowo to niezwykłe miejsce. Tu aktywnie działa i koncertuje nasz chór Konsonans. Odbywają się organizowane przez nasze stowarzyszenie coroczne Regaty o Błękitna Wstęgę Jeziora Wulpińskiego, warsztaty i konkurs fotograficzny, Bal Sąsiada, koncerty oraz aukcje na rzecz dzieci z naszej gminy. Ula Dobrzańska organizująca od kilku lat warsztaty i wystawę fotograficzne wpadła na pomysł powołania do życia Klubu Podróżnika. W dniu 21 listopada 2013 r. odbyło się pierwsze spotkanie pod tytułem "Kolory Indii", które prowadził znany wszystkim lekarz, podróżnik, żeglarz i fotoamator Mirosław Wawryk. Zainteresowanie sprawiło, że już w dniu 12 grudnia 2014 mieliśmy okazję spotkać się z Małgosią Olejnik podczas spotkania pod tytułem "Zrozumieć Peru" połączonego z inspirowaną klimatami Ameryki Południowej wystawą malarstwa Agnieszki Przełomiec. „Magiczna Islandia” to był temat trzeciego spotkania w Klubie Podróżnika, które odbyło się w dniu 23 stycznia 2014 r. tradycyjnie w świetlicy w Tomaszkowie. Mimo przeraźliwego mrozu (- 23 C) frekwencja dopisała. Wśród obecnych osób można było zauważyć fanów podróżniczych spotkań, którzy byli obecni również na 2 poprzednich. Tym razem Ewelina Sugajska i Mariusz Błaszczak - dwójka młodych podróżników i pasjonatów fotografii  zauroczyła słuchaczy relacją z dziewiczej Islandii. Spotkanie miało bardzo ciekawą oprawę plastyczną  – na ścianach wisiały prace dzieci ze świetlicy w Gryźlinach (z którymi p. Ewelina prowadzi zajęcia plastyczne), a przedstawiały trolle, elfy i inne fantastyczne stwory zamieszkujące tę tajemniczą wyspę. Nasz proboszcz ks Piotr Sroga był gościem czwartego spotkania w dniu 27.02.2014 r,  "Camino de Santiago 800 kilometrów z plecakiem" to niezwykła opowieść o jego pielgrzymce szklakiem świętego Jakuba do Santiago de Compostella. W dniu 20 marca 2014 r. w zupełnie inny klimat wprowadził nas podczas spotkania zatytułowanego "Karaiby pod żaglami - Wyspy Nawietrzne" znany żeglarz  p. Paweł Sowiński, a w dniu 10 kwietnia 2014 o ekstrelanych wyczynach opowiedział Piotr Pętlak. Tytuł spotkania "Przygoda motocyklowa - Cejlon zielona wyspa prawdziwych ludzi"  mówi sam za siebie: - nie było lekko.

Nasze dotychczasowe spotkania wzbudziły bardzo duże zainteresowanie. Prelegenci przedstawiają ciekawe miejsca, interesujących ludzi i różne sposoby podróżowania, prezentują znakomite zdjęcia i filmy z podróży, chętnie służą radą. KLUB PODRÓŻNIKA inspiruje i zachęca do podróży i turystyki.