Stowarzyszenie Tomaszkowo

WULPIŃSKIE KLIMATY
wtorek, 26 września 2017 00:00

Zapraszamy w dn. 07.10.2017 r. o godz. 16.00 na wernisaż wyróżnionych zdjęć i ogłoszenie wyników IX edycji fotokonkursu Warmińskie Klimaty do świetlicy w Tomaszkowie ul. Żurawia 3. Upłynął termin zgłaszania zdjęć na tegoroczny konkurs i wpłynęło wiele bardzo ciekawych prac. Komisja konkursowa będzie miała niezwykle trudny wybór. Przypominamy, że regulamin fotokonkursu jest w zakładce "Inne Inicjatywy". Wydaliśmy albumy z historią fotokonkursu i z wybranymi zdjęciami uczestników poprzednich edycji. Dwa wielkie albumy z oryginalnymi zdjęciami to efekt pracy Uli Dobrzańskiej i Eweliny Sugajskiej. Ula przygotowała także po uzyskaniu wsparcia z gminy Stawiguda mały album z przeznaczeniem dla licznej grupy dotychczasowych uczestników fotokonkursu i jako materiał promocyjny naszej pięknej Warmii. Ten rok to także dla konkursu rok zmian i nowości. Konkurs okazał się znaczącym wydarzeniem kulturalnym adresowanym do szerokiego grona odbiorców, a jego tematyka wykraczała znacząco od pierwotnej intencji pokazania tylko piękna terenów nam najbliższych - okolic jeziora Wulpińskiego. Zdecydowaliśmy się na znaczące zmiany zarówno w regulaminie jak i nazwie konkursu: od tego roku nazwa konkursu to „Warmińskie Klimaty”,a prace muszą być składane są również w formie elektronicznego zapisu. Nowymi, równorzędnymi kategoriami są od tego roku tematy: „CZŁOWIEK”, „ARCHITEKTURA”, „NATURA”. Pozostawiliśmy cieszącą się niesłabnącym powodzeniem kategorię „IMPRESJE Z PODRÓŻY”. Zwycięzcy w ub roku to Mirosław Wawryk (człowiek i impresje z podróży), Bogdan Miller (architektura) i Marek Hasso-Agopsowicz (natura). Dziewięć lat istnienia i rozwoju konkursu dla fotoamatorów dowodzi jak jest to cenna inicjatywa wyrabiająca wrażliwość i pozwalająca wyrazić emocjonalny związek z miejscem, w którym się mieszka. Jednocześnie poprzez plenery, spotkania i warsztaty nasza impreza pozwala doskonalić swoje umiejętności i wymieniać doświadczenia. Wernisaże stanowią okazję do spotkań i stały się miejscem integracji mieszkańców Gminy Stawiguda.

ARCHIWUM

Zapraszamy do udziału w VIII edycji konkursu fotograficznego „Wulpińskie Klimaty 2016” Regulamin fotokonkursu „VIII Warmińskie Klimaty 2016” jest dostępny w zakładce Inne inicjatywy. Uczestnicy dotychczasowych konkursów są proszeni o pilne przesłanie lub dostarczenie swoich prac biorących udział w dotychczasowych konkursach w formie elektronicznej (preferowany format *.jpg). Jest nam to potrzebne do archiwizacji dotychczasowych edycji fotokonkursu, a jeśli pojawią się takie możliwości, do wydania albumu z wybranymi fotografiami. Liczymy na udział w tegorocznym konkursie.

 

2015

W sobotę 10.10.2015 r. w świetlicy wiejskiej w Tomaszkowie odbył się wernisaż kończący już siódmą edycję FOTOKONKURSU „Wulpińskie Klimaty 2015”. Pomysłodawczynią i organizatorką imprezy jest Ula Dobrzańska. W tegorocznym konkursie wzięło udział 16 uczestników, którzy nadesłali ok. 120 prac w dwóch kategoriach: „Pejzaż” oraz „Impresje z podróży”. Oto nasi zwycięscy: W kategorii „Pejzaż” I miejsce zajął Pan Marek Kojro. Kolejne miejsca zajęli Katarzyna Tkaczyk i Przemysław Burzyński. Wyróżnione zostały prace Macieja Maciejewskiego i Ewy Kisielnickiej. W kategorii „Impresje z podróży” zwyciężył Przemysław Burzyński przed Joanną Zaraś i Leszkiem Kuryłowiczem. Wyróżnieni zostali Anna Burzyńska, Anna Mystkowska i Iga Podgórska.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za nadesłane prace, gratulujemy zwycięzcom i już dziś zapraszamy na kolejną edycję! Nasz konkurs z roku na rok bardzo się zmienia. Proponujemy nowe kategorie tematyczne jak również wzbogacamy go o nowe formy wyrazu. Zawsze zachęcamy do nadawania fotografiom tytułów oraz opisów. W tym roku pani Joanna Zaraś przesłała nam oprócz zdjęć dwa swoje wiersze, które cudownie dopełniły wystawę. Ubiegłoroczna edycja zainspirowała również Panią Ewelinę Sugajską, która od lat bardzo pomaga w organizacji i przygotowaniu imprezy, do stworzenia animacji przedstawiającej zmieniającą się w różnych porach roku wyspę Herta na jeziorze Wulpińskim. Zachęcamy do obejrzenia efektu końcowego: https://youtu.be/DYXli1UCLvQ

2014

W sobotę 11.10.2014 w świetlicy w Tomaszkowie odbył się wernisaż, podczas którego została rozstrzygnięta VI edycja konkursu fotograficznego „Wulpińskie Klimaty 2014” ogłoszonego przez  nasze Stowarzyszenie. Inicjatywę tą wspierali: Urząd Gminy Stawiguda, Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie oraz Rada Sołecka - Tomaszkowo.
Udział w konkursie wzięło 14 osób, które w sumie  złożyły 94 prace. Jury postanowiło w tym roku przyznać nagrodę specjalną Grand Prix – Puchar Prezesa Stowarzyszenia Tomaszkowo za całość prac. Otrzymał ją pan Marek Kojro. 
Nagrodę główną za swoje prace w kat. ”Pejzaż” otrzymała pani Anna Mystkowska Pływaczewska, drugie miejsce zajął pan Dariusz Klaczko za zestaw 4 zdjęciowy „Jezioro Pluszne i okolice”, trzecie w tej kategorii ex aequo pan Przemysław Burzyński za 2 zdjęcia – „Rybak” i ”Po sezonie” oraz pani Ewelina Sugajska za 3 zdjęcia z zestawu „Wulpińskie Klimaty”. W tej kategorii jury przyznało wyróżnienia: pani Annie Piskorz za „Lot paralotnią” oraz najmłodszym uczestnikom: Gabrysi Popis za zdjęcia „Koń” i „Dmuchawiec” i  Oskarowi Magudzie za ciekawe zdjęcie „Jezioro Wulpińskie w bańce mydlanej”.
W kategorii „Podróże” zwyciężył cykl zdjęć „Kolorowe Indie” pani Olgi Tusińskiej, Drugie miejsce przypadło pani Katarzynie Tkaczyk za oryginalne zdjęcia z Japonii  (2 zdjęcia z cyklu ”Magiczna Kamakura”), a trzecie w tej kategorii zdobyli ex aequo: pan Mirosław Wawryk za zdjęcie „Kenia” i podwodne zdjęcie „Ryba” oraz Iga Podgórska za zdjęcie „W szeregu zbiórka – Kreta”.
Nowością była dodatkowa nagroda – „Za walory malarskie”. Zdjęcia oceniał znany artysta malarz pan Jan Pruski i wyróżnił tą nagrodą prace Igii Podgórskiej: „Parasol” i „W kuchni w Bułgarii”
Po rozdaniu nagród uczestnicy imprezy zostali zaproszeni przez gościa pana Mieczysława Wieliczko do upamiętnienia spotkania grupowym zdjęciem. W tym czasie została przygotowana słodka niespodzianka – tradycyjny tort z nagrodzonym zdjęciem. W tym roku były to, prezentujące się bardzo apetycznie,  maki nad Jeziorem Wulpińskim pani Anny Mystkowskiej Pływaczewskiej.
W kuluarowych rozmowach przy kawie zostały wybrane przez głosowanie 3 prace na aukcję charytatywną – nastrojowy pejzaż pana Marka Kojro, czarno-białe zdjęcie konia Gabrysi Popis oraz melancholijne „Odbicia” z cyklu „Wieczorne Zamyślenia” pana Przemysława Burzyńskiego. Aukcja tradycyjnie przeprowadzona będzie na najbliższym Balu Sąsiada.
Jak zauważyli uczestnicy spotkania poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy. Jest też świetną imprezą integrującą środowisko. Na wernisażu zauważyć się dało całe rodziny, nawet z malutkimi dziećmi. Sporo też było osób spoza Tomaszkowa. Wykorzystana była również obecność znanych artystów – wspomnianego znanego pana Mieczysława Wieliczko, pana Jana Pruskiego i pana Witolda Podgórskiego. W małych grupkach. dyskutowano o fotografii, malarstwie o sztuce. Satysfakcją organizatorów jest rosnąca popularność tej imprezy.
Wystawa zdjęć trwała do 24 października 2014 r., następnie została przeniesiona do GOK-u w Stawigudzie., a w listopadzie była eksponowana w Urzędzie Gminy.

Ula Dobrzańska

2013

W sobotę 12.10.2013 w świetlicy w Tomaszkowie odbył się wernisaż, podczas którego została rozstrzygnięta V edycja konkursu „Wulpińskie Klimaty 2013” ogłoszonego przez  nasze Stowarzyszenie .W tym roku udział w konkursie wzięło 14 osób. Wręczono nagrody w 2 kategoriach: „Pejzaż” i „Pamiątka z podróży”. Nagrodę główną w kat. ”Pejzaż” otrzymał Mirosław Wawryk za 7 zdjęć pejzażowych, drugie miejsce zajęła Ula Jabłońska za 2 zdjęcia i trzecie w tej kategorii Gabrysia Popis .Wyróżnienie przypadło Jerzemu Myszkowskiemu za 3 zdjęcia z cyklu „Nad Jez. Wulpińskim”.W kat. „Podróże” bezkonkurencyjna okazała się Ewelina Sugajska za  zestaw zdjęciowy „Magiczna  Islandia”. Drugie miejsce przypadło Małgorzacie Burdalskiej za zdjęcie „Wersal.17.08.2013 godz. 22.00”, trzecie Annie Mystkowskiej za 2 zdjęcia „Wenecja” .

Uroczyste ogłoszenie wyników zostało ukoronowane poczęstunkiem wraz z niespodzianką- pysznym, ognistym, krajobrazowym tortem! Uczestnicy wernisażu wybrali również zdjęcia na charytatywną aukcję, która tradycyjnie odbywa się podczas „Balu Sąsiada”. Wystawa zdjęć potrwa w Tomaszkowie do 21 października 2013, następnie będzie przeniesiona do GOK-u w Stawigudzie, a w listopadzie nagrodzone zdjęcie będą wyeksponowane w Urzędzie Gminy.

Instytucjami wspierającymi tę inicjatywę jest również Urząd Gminy Stawiguda, Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie oraz Rada Sołecka. Relacja i zdjęcia z wernisażu znajdują się także na stronie Urzędu Gminy w Stawigudzie: http://www.stawiguda.pl/news/312/relacja-z-wernisazu-fotograficznego.

2012

W sobotę 27 października 2012 r. w świetlicy w Tomaszkowie odbył się wernisaż,  podczas którego zostały wręczone nagrody zwycięzcom IV edycji fotokonkursu „Wulpińskie Klimaty 2012”. Do konkursu zgłosiło się 17 uczestników, którzy przygotowali 92 prace. W tym roku zdjęcia były oceniane w 2 kategoriach: PEJZAŻ i PORTRET.

Zwycięzcą w kategorii „Pejzaż” został Mirosław Wawryk za poczucie kadru, wrażliwość i perfekcyjne przygotowanie odbitek. Drugie miejsce zajęła  Joanna Pawłowska za 3 zdjęciowy zestaw pt. ”Twarze Zatoki Tomaszkowo-City” oraz 3 zdjęciowy zestaw „:Balony nad Tomaszkowem”. Trzecie miejsce w tej kategorii zajęła Ewelina Sugajska za baczną obserwację przyrody i jej zmienności.

Wyróżnienia to: Bogusława Masłowiecka-Miotk za zdjęcia 1-3 Wulpińskie Klimaty oraz Magdalena Czarnecka  za zdjęcia nr 5 i 7 z zestawu „12 godzin nad Jeziorem Wulpinskim”.

W kategorii „Portret” I nagrodę otrzymał Sebastian Piełudź za kreację artystyczną (zdjęcia 1-3).Drugie miejsce zajął Mirosław Wawryk za zdjęcie pt „Bracia-Lwów”- za świadome podpatrywanie świata ,.III miejsce przypadło Oldze Tusińskiej za zdjęcie „Portret dziewczynki”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Iwona Schubert z a zdjęcie „Babacia”, Agnieszka Wieczorek za zdjęcie „Luiza” i Karolina Wilczek za zdjęcia pt: „Ola i Hania – przyjaciółki z Wulpinka” i „Tak kocham Buffiego....”
Po wręczeniu nagród na stole pojawiła się niespodzianka – duży tort udekorowany zdjęciem z balonem . Równocześnie uczestnicy wernisażu zastanawiali się nad wyborem „zdjęcia publiczności”, które tradycyjnie jest przedmiotem aukcji na cel charytatywny na najbliższym Balu Sąsiada. Zdecydowaną większością głosów zostały wybrane 2 zdjęcia : „Pejzaż zimowy” Mirosława Wawryka i „Zachód słońca nad Jeziorem Wulpińskim” Magdaleny Czarneckiej. Obie prace po oprawieniu trafią na aukcję.

Zdaniem pani Ewy Wieliczko , fotografa i przewodniczącej jury – co roku konkurs prezentuje wyższy poziom- prace wykonane są  bardziej profesjonalne i wybrane w przemyślany sposób. Jej zdaniem, konkurs i wernisaż bardzo integrują środowisko.

Część uczestników wernisażu zadeklarowała pomoc organizatorom w przygotowaniu i przeprowadzeniu przyszłorocznego konkursu- konkurs bowiem wpisał się już w kalendarz imprez i jest bardzo interesującym i aktywizującym środowisko zdarzeniem .

Nadmienić należy, że w konkursie poza mieszkańcami Gminy i Olsztyna udział wzięli również mieszkańcy okolic Warszawy zafascynowani pięknem naszej gminy i spędzający co roku kilka tygodni nad Jeziorem Wulpińskim.